Пословно управљање - Модул Пословна економија
Студијски програм садржи елементе утврђене законом (који се детаљно исказују у одговарајућим стандардима)
Студијски програм основних струковних студија носи назив Пословно управљање, има два модула: Пословна економија и Туризам и хотелијерство. Студијски програм има за циљ да студентима пружи могућност за стицање и унапређење знања, развијање креативних способности и специфичних практичних вештина неопходних за обављање послова у области пословног управљања (пословне економије, туризма и хотелијерства).
Основне струковне студије на студијском програму Пословно управљање су студије првог степена. Исходи учења обухватају потребна напредна стручна знања из области пословног управљања (пословне економије, туризма и хотелијерства), вештине, способности и ставове који студентима омогућавају примену у реалном пословном окружењу.
Завршетком студијског програма Пословно управљање студент стиче стручни назив – струковни економиста.
За упис на студијски програм Пословно управљање могу конкурисати сви кандидати са завршеном средњом школом у четворогодишњем трајању. Изузетно, за упис на студијски програм може конкурисати и лице са стеченим средњим образовањем у трогодишњем трајању, до почетка примене прописа који регулишу општу, стручну и уметничку матуру. Кандидат који конкурише за упис, полаже пријемни испит из два од понуђених шест предмета: Математика, Статистика, Информатика, Социологија, Економија и Економика предузећа, а који обухватају програмске садржаје изучаване у средњој школи. Пријемни испит обухвата по 20 питања из изабраних предмета, а сваки тачан одговор вреднује се са по 1,5 бодом. Избор кандидата за упис у прву годину студија обавља се на основу резултата постигнутог на пријемном испиту и општег успеха у средњој школи (осим за кандидате са положеном општом матуром). Кандидат може освојити највише 100 бодова. Под општим успехом у средњој школи подразумева се збир просечних оцена из свих предмета у свим разредима средње школе, помножен са 2 (два). По овом основу кандидат може стећи најмање 16, а највише 40 бодова. Општи успех у средњој школи рачуна се заокруживањем на две децимале. Резултат постигнут на пријемном испиту оцењује се од 0 до 60 бодова. Кандидат који има положену општу матуру не полаже пријемни испит. Оцена коју је кандидат стекао полагањем опште матуре прерачунава се на сразмеран број бодова (максимално 60) и додаје броју бодова остварених по основу општег успеха у средњој школи (најмање 16, а највише 40 бодова), што укупно износи 100 бодова. Место на коначној ранг листи одређује да ли кандидат испуњава услове за упис у прву годину студија, као и да ли ће бити финансиран из буџета или ће сам плаћати школарину. Кандидат испуњава услов за школовање на терет буџета ако се налази на коначној ранг листи закључно са бројем одобреним за упис кандидата на терет буџета, уз услов да укупан број бодова мора бити најмање 51. Кандидат који плаћа школарину испуњава услов за упис на студијски програм ако има најмање 30 бодова, у складу са бројем одобреним за упис кандидата који плаћају школарину.
Програм основних струковних студија Пословно управљање траје три године, односно шест семестара, након чијег завршетка студент остварује 180 ЕСПБ бодова. Студијски програм се изводи са модулима (Пословна економија и Туризам и хотелијерство). Структура програма и режим студија омогућује сваком студенту полагање двадесет и два обавезна предмета и пет изборних предмета из пет изборних корпи које садрже двоструко већи број предмета у односу на број предмета који се бира.
Прва година је заједничка за оба модула. У њој су заступљени следећи предмети: Основи економије, Менаџмент, Финансијско рачуноводство, Пословна информатика, Енглески језик 1, Основи маркетинга, Економика предузећа, Статистика, Пословно комуницирање и Предмет изборног блока 1 (Дигиталне вештине, Иновативност и конкурентност).
Друга година састоји се од четири заједничка обавезна предмета оба модула (Пословно право, Дигитални маркетинг, Менаџмент људских ресурса, Енглески језик 2), пет предмета модула Пословна економија (Стратегијски менаџмент, Предузетништво, Пословне финансије), од којих су два изборна – Предмет изборног блока 2 (Управљачки информациони системи, Маркетинг у финансијским институцијама) и Предмет изборног блока 3 (Економија капитала и финансирање развоја, Монетарне и јавне финансије), пет предмета модула Туризам и хотелијерство (Економика туризма, Управљање хотелским капацитетима, Селективни облици туризма), од којих су два изборна – Предмет изборног блока 2 (Информациони системи у туризму и хотелијерству, Финансијски менаџмент) и Предмет изборног блока 3 (Предузетништво, Међународна економија).
Трећа година састоји се од два заједничка обавезна предмета оба модула (Електронско пословање и Енглески језик 3), шест предмета модула Пословна економија (Менаџмент квалитета, Лидерство, Организационо понашање и Логистика), од којих су два изборна – Предмет изборног блока 4 (Менаџмент догађаја, Трговинско рачуноводство) и Предмет изборног блока 5 (Спољнотрговинско пословање и Електронско банкарство), шест предмета модула Туризам и хотелијерство (Менаџмент гастрономије и ресторатерства, Менаџмент туристичких дестинација, Културни туризам и Менаџмент туристичких агенција), од којих су два изборна – Предмет изборног блока 4 (Историја уметности и културе, Стратегијски менаџмент) и Предмет изборног блока 5 (Здравствени туризам, Маркетинг услуга).
Бодовна вредност сваког појединачног предмета исказана је у складу са оптерећењем и европским системом преноса бодова и креће се од 4 ЕСПБ до 7 ЕСПБ бодова.
Саставни део структуре студијског програма чине две стручне праксе: Стручна пракса 1 у трајању од 120 часова (4 ЕСПБ) и Стручна пракса 2 у трајању од 90 часова (3 ЕСПБ). На завршној години студија је предвиђен Завршни рад који обухвата две активности: Предмет завршног рада (6 ЕСПБ) и Завршни рад који подразумева израду и одбрану (5 ЕСПБ).
Листа обавезних и изборних предмета са оквирним садржајем наведена је у Књизи предмета која је доступна на званичној интернет страници Топличка академија струковних студија – Одсек за пословне студије Блаце.
Настава се изводи применом монолошке и дијалошке методе, као и методе практичних активности, а које имају за циљ подстицање студената на перманентан рад и развијање критичког размишљања и решавања сложених проблема у оквиру области учења. Не постоје предуслови за упис појединих предмета или групе предмета.
Студент може са других студијских програма у оквиру истог степена и сродне области студија прећи на студијски програм Пословно управљање преношењем ЕСПБ бодова. Студенту који је положио испит на другом студијском програму признаје се положени испит, ако предмет из којег је испит положен, по својој садржини и обиму одговара предмету који је студент уписао, што се доказује изводом из књиге предмета. Студент који тражи преношење ЕСПБ бодова прилаже Уверење о положеним испитима које доставља Комисији за признавање испита. Ако предмет из којег је испит положен по својој садржини и обиму приближно одговара предмету који је студент уписао, наставник може признати испит у целини. Признавањем испита признаје се и оцена којом је студент оцењен на испиту. Број бодова признатог испита утврђује се у складу са правилима ЕСПБ.
Сврха студијског програма Пословно управљање јесте продуковање кадрова који ће усвајањем теоријско-методолошких и практичних знања бити спремни за примену и развој професионалних вештина потребних за укључивање у радни процес у:
− профитним организацијама производног или услужног сектора;
− организацијама јавног сектора;
− непрофитним организацијама.
Сврха овог студијског програма је и оспособљавање студената за наставак студија на мастер струковним студијама.
Студијски програм Пословно управљање оспособљава студенте за следећа занимања усклађена са Међународном стандардном класификацијом занимања 2008 (ISCO-08): руководилац за људске ресурсе; руководилац за управљање финансијама; руководилац за стратешко планирање; маркетинг менаџер; аналитичар организације и управљања; стручњак за развој људских ресурса; стручњак за дигитални маркетинг; стручњак за маркетинг; стручњак за оглашавање на друштвеним мрежама, стручњак за електронско пословање.
Модул Пословна економија оспособљава студенте за следећа занимања: руководилац набавке и продаје; руководилац логистике; руководилац за спољну трговину; руководилац за логистичку подршку; стручњак за управљање квалитетом; стручњак за организацију рада; стручњак за обуку и професионални развој кадрова; стручњак за развој радне снаге; стручњак за логистику; пословни консултант; специјалиста за електронско банкарство; организатор протокола; организатор догађаја; предузетник.
Модул Туризам и хотелијерство оспособљава студенте за следећа занимања: менаџер мотела, хостела или хотела; менаџер ресторана; менаџер туристичке агенције; менаџер туристичке дестинације; руководилац локалне, регионалне и националне туристичке организације; шеф рецепције; шеф ресторана; организатор путовања; представник туристичке агенције; туристички саветник; туристички инспектор; туристички водич; водич у културној и уметничкој установи; службеник за продају туристичких аранжмана; хотелски рецепционер.
Сврха студијског програма Пословно управљање усклађена је са основним циљевима Топличке академије струковних студија дефинисаним у Статуту Академије, а који се односе на стално унапређење квалитета наставе, интензивирање истраживачког рада, иновационе делатности и пружања подршке студентима у њиховом академском и каријерном развоју.
Студијски програм има јасно дефинисане циљеве.
Циљ студијског програма Пословно управљање је образовање струковних економиста са одговарајућим компетенцијама и напредним вештинама, као и развој креативних способности и специфичних практичних вештина, неопходних за обављање задатака и решавање практичних проблема у појединим областима модула студијског програма.
Циљеви модула Пословна економија су развијање знања, способности и практичних вештина за разумевање друштвеног окружења, глобалних процеса и интеграција у оквиру којег послују профитне организације производног или услужног сектора и организације јавног сектора; ефикасно управљање, организовање, вођење и контролу у предузећу и другим организацијама у сагласности са окружењем, одговорношћу и етиком; примену нових метода планирања, организовања, вођења и контроле у пословним процесима и системима; управљање људским ресурсима, управљање квалитетом, управљање логистичким процесима, примена различитих типова лидерства у управљању; реализовање маркетиншких активности на домаћем и страном тржишту, реализовање стратегија дигиталног маркетинга и дигиталног оглашавања, примену алата пословне комуникације; самостално обављање одговорних пословних активности и претварање пословне идеје у успех уз креативност и менаџерске вештине управљања бизнисом током свих фаза животног циклуса; идентификацију, анализу и решавање различитих проблема у предузећу, уз коришћење одговарајућих аналитичких метода и техника.
Циљеви модула Туризам и хотелијерство су развијање знања, способности и практичних вештина за разумевање туризма и хотелијерства као терцијарне делатности у оквиру које послују мотели, хотели, хостели, ресторани, туристичке агенције, туристичке организације, дестинације и друге комплементарне делатности; ефикасно управљање, организовање, вођење и контролу у туристичким и хотелским предузећима у сагласности са окружењем, одговорношћу и етиком; примену нових метода планирања, организовања, вођења и контроле у пословним процесима и системима; управљање људским ресурсима; реализовање маркетиншких активности на домаћем и страном тржишту, реализовање стратегија дигиталног маркетинга и дигиталног оглашавања, примену алата пословне комуникације; промоцију туристичке понуде Републике Србије и селективних облика туризма; организовање путовања и пласман аранжмана на туристичком тржишту; самостално обављање делатности у туризму и хотелијерству; идентификацију, анализу и решавање различитих проблема у предузећу туристичке и хотелијерске делатности, уз коришћење одговарајућих аналитичких метода и техника.
Ради постизања постављених циљева у настави се користе монолошка и дијалошка метода, као и методе практичних активности, а које имају за циљ подстицање студената на перманентан рад и развијање критичког размишљања и решавања сложених проблема у оквиру области учења.
Циљеви студијског програма Пословно управљање усклађени су са савременим и брзо променљивим захтевима тржишта рада у овој области и са захтевима НОКС-а.
Савладавањем студијског програма студент стиче опште и предметно-специфичне способности које су у функцији квалитетног обављања стручне, научне и уметничке делатности. Опис квалификације која произилази из студијског програма мора одговарати одређеном нивоу националног оквира квалификација.
Савладавањем студијског програма Пословно управљање студент стиче следеће опште способности:
– анализе, синтезе и предвиђања могућих решења пословних проблема у области пословног управљања;
– овладавања методима, поступцима и процесима примењених истраживања у области пословног управљања;
– познавање снага и слабости сопственог комуникационог стила и рад на његовом побољшању;
– употребе информационо комуникационих технологија у области пословног управљања;
– способност критичког и самокритичког мишљења и приступа раду;
– способност за самостални рад и рад у интердисциплинарним тимовима;
– спремност за сарадњу са локалним, међународним, друштвеним и стручним окружењем уз поштовање принципа професионалне етичности;
– пружање доприноса развоју друштва преко знања, компетенција и вештина које је стекао током студија.
Савладавањем модула Пословна економија студент стиче следеће предметно-специфичне способности:
– темељно познавање и разумевање следећих дисциплина: пословне економије, стратегијског менаџмента, управљања људским ресурсима, предузетништва, пословних финансија, управљања квалитетом, логистике, лидерства и организационог понашања;
– решавање конкретних проблема у непредвидивим ситуацијама уз употребу научних метода и поступака;
– евидентира пословне промене и догађаје у пословним књигама, врши припремне радње, правила и поступке израде финансијских извештаја;
– израђује маркетинг стратегију предузећа и организује маркетинг активности предузећа;
– примењује и реализује стратегију дигиталног маркетинга и дигиталног оглашавања;
– интерпретира законску регулативу у области пословног права;
– формулише, вреднује и имплементира стратегију предузећа;
– вреднује стратегијску улогу људских ресурса у организацији;
– примењује захтеве међународног стандарда за систем управљања квалитетом;
– вреднује најбоље моделе набавке, транспорта и складиштења;
– примењује различите типове лидерства у управљању;
– организује догађаје;
– креира и примењује стратегију мотивисања запослених ради остваривања индивидуалних и организационих циљева;
– анализира индивидуално и групно понашање запослених у циљу разумевања и импликације организационог понашања на управљање;
– ефикасно примењује информационо-комуникациону технологију у свом раду;
– примењује вештине успешне пословне комуникације у интеракцији и сарадњи са другима из различитих друштвених група.
Савладавањем модула Пословна економија студент стиче следећа знања, вештине, способности и ставове:
– Знања: поседује напредна стручна знања о функционисању привреде, тржишта и пословне економије, укључујући вредновање и критичко размишљање, као и значај и примену метода и модела који се користе у анализама кретања у економији и пословању предузећа.
– Вештине: решава сложене проблеме у управљању профитним организацијама производног или услужног сектора и организацијама јавног сектора у непредвидивим ситуацијама; примењује вештине успешне пословне комуникације у интеракцији и сарадњи са непосредним окружењем предузећа; ефикасно користи опрему, инструменте и уређаје релевантне за област учења и рада; даје препоруке за унапређење пословања у оквиру делокруга свог рада.
– Способности и ставови: самостално, одговорно, уредно и прецизно обавља своје послове и предузимљив је у решавању проблема у непредвидивим ситуацијама; прилагођава се променама у радном окружењу; демонстрира систематичност, аналитичност, иницијативност и води сложене послове самостално и са пуном одговорношћу; унапређује своју каријеру, организује, контролише и обучава друге за рад; анализира и вреднује једноставне концепте, моделе и принципе теорије и праксе унапређујући постојећу праксу; испољава позитиван однос према значају целоживотног учења у личном и професионалном развоју; промовише вредности сарадње у професионалном окружењу и доприноси култури уважавања и сарадње.
Савладавањем модула Туризам и хотелијерство студент стиче следеће предметно-специфичне способности:
– темељно познавање и разумевање следећих дисциплина: економике туризма, селективних облика туризма, хотелијерства, туристичких агенција, туристичких дестинација, културног туризма, гастрономије и ресторатерства;
– решавање проблема у туризму и хотелијерству у непредвидивим ситуацијама уз употребу научних метода и поступака;
– евидентира пословне промене и догађаје у пословним књигама, врши припремне радње, правила и поступке израде финансијских извештаја;
– учествује у креирању понуде туристичких и хотелских услуга;
– врши резервацију смештаја и туристичких аранжмана, пријем, прихват и смештај гостију;
– примењује и реализује стратегију промоције и продаје туристичких и хотелских услуга;
– примењује и реализује стратегију дигиталног маркетинга и дигиталног оглашавања;
– врши прорачуне и калкулације цена туристичких и хотелских услуга, те учествује у анализама и праћењу пословања организација у туризму и хотелијерству;
– ефикасно примењује информационо-комуникациону технологију за вођење података и евиденције у туризму и хотелијерству;
– примењује начине услуживања гостију у ресторану;
– примењује и интерпретира законске прописе у области туризма и хотелијерства и релевантне професионалне стандарде квалитета рада у овој области;
– саставља програм туристичког аранжмана, учествује у процесу резервисања и плаћања услуга, као и реализације туристичких аранжмана;
– организује и координира посао рецепције, хотелског домаћинства, туристичке агенције, ресторана;
– организује скупове и догађаје у хотелу и другим угоститељским објектима.
Савладавањем модула Туризам и хотелијерство студент стиче следећа знања, вештине, способности и ставове:
– Знања: поседује напредна стручна знања о функционисању туристичке привреде, тржишта и пословних субјеката из области туризма и хотелијерства, укључујући вредновање и критичко размишљање, као и значај и примену метода и модела који се користе у анализама кретања у туристичкој привреди и пословању предузећа у туризму и хотелијерству и комплементарним делатностима.
– Вештине: решава сложене проблеме у области туризма и хотелијерства у нестандардним условима, посебно имајући у виду карактер услуга и учешће људи у креирању истих; ефикасно примењује ИКТ и софтвере из области туризма и хотелијерства; примењује вештине успешне комуникације у интеракцији и сарадњи са гостима, запосленима и другим заинтересованим странама; користи опрему, инструменте и уређаје релевантне за рад у туризму и хотелијерству.
– Способности и ставови: предузимљив је у решавању проблема у нестандардним условима и прилагодљив је у односу на непредвиђене околности и промене у раду; решава проблемске ситуације са гостима и туристима; води и обавља сложене послове самостално са пуном одговорношћу и у складу са процедурама и професионалним стандардима који се примењују у туризму и хотелијерству; унапређује своју каријеру, организује контролише и обучава друге за рад; анализира и вреднује једноставне концепте, моделе и принципе теорије и праксе унапређујући постојећу праксу у туризму и хотелијерству; испољава позитиван однос према учењу, односно, активно и одговорно учествује у целоживотном учењу и личном професионалном развоју.
Р. бр. | Шифра | НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ | Семестар | ЕСПБ | |
---|---|---|---|---|---|
Бр. часова | |||||
I година | |||||
I | II | ||||
1. | ПЕ0117 | Економија | 3+1 | 7 | |
2. | ПЕ1117 | Менаџмент | 2+1+1 | 7 | |
3. | ПЕ2117 | Информатика | 3+1+1 | 7 | |
4. | ПЕ3115 | Енглески језик I | 2+2 | 5 | |
5. | ПЕ4114 | Практична настава 1 | 0+1+2 | 4 | |
6. | ПЕ0127 | Квантитативне методе | 3+1+1 | 7 | |
7. | ПЕ1127 | Економика предузећа | 3+2 | 7 | |
8. | ПЕ2127 | Рачуноводство | 2+1+1 | 7 | |
9. | ПЕ3124 | Практична настава 2 | 0+1+2 | 4 | |
Изборни предмети (један од три) | |||||
1. | ПЕ4125 | Социологија | 2+1 | 5 | |
2. | ПЕ5125 | Италијански језик | 2+1 | 5 | |
3. | ПЕ5126 | Основи права | 2+1 | 5 | |
Укупно | 20+12+8 | 60 | |||
II година | |||||
III | IV | ||||
1. | ПЕ0237 | Управљање људским ресурсима | 2+1+1 | 6 | |
2. | ПЕ3237 | Стратегијски менаџмент | 3+1+1 | 7 | |
3. | ПЕ1237 | Маркетинг | 2+1+1 | 5 | |
4. | ПЕ2236 | Пословно право | 3+2 | 7 | |
5. | ПЕ3125 | Практична настава 3 | 0+2 | 3 | |
6. | ПЕ0245 | Енглески језик II | 2+2 | 5 | |
7. | ПЕ1246 | Управљачки информациони системи | 2+2 | 6 | |
8. | ПЕ2247 | Монетарне и јавне финансије | 2+1+1 | 6 | |
9. | ПЕ3245 | Стручна пракса 1 | 5 | ||
Изборни предмети (два од четири) | |||||
III | IV | ||||
1. | ПЕ4245 | Пословно одлучивање у организацији | 2+1+1 | 5 | |
2. | ПЕ6245 | Управљачко рачуноводство | 2+1+1 | 5 | |
3. | ПЕ7245 | Основи организације | 2+1+1 | 5 | |
4. | ПЕ5245 | Менаџмент услуга | 2+1+1 | 5 | |
Укупно | 20+14+6 | 60 | |||
III година | |||||
V | VI | ||||
1. | ПЕ3533 | Пословне финансије | 3+3 | 6 | |
2. | ПЕ1355 | Енглески језик III | 2+2 | 5 | |
3. | ПЕ2356 | Пословне комуникације | 2+2 | 5 | |
4. | ПЕ0356 | Управљање квалитетом | 3+3 | 6 | |
5. | ПЕ2356 | Стручна пракса 2 | 5 | ||
6. | ПЕ1366 | Електронско пословање | 2+1+1 | 5 | |
7. | ПЕ0365 | Лидерство | 2+1+1 | 6 | |
8. | ПЕ3310 | Завршни рад | 10 | ||
Изборни предмети (два од четири) | |||||
V | VI | ||||
1. | ПЕ4366 | Међународна економија | 3+3 | 6 | |
2. | ПЕ2355 | Организационо понашање | 3+3 | 6 | |
3. | ПЕ6366 | Предузетништво | 3+3 | 6 | |
4. | ПЕ5366 | Логистика | 3+3 | 6 | |
Укупно | 20+18+2 | 60 |