Порези и царинa
Студијски програм садржи елементе утврђене законом (који се детаљно исказују у одговарајућим стандардима)
Програм основних струковних студија Порези и царина има за циљ да студентима пружи могућност за стицање и унапређење знања, као и развијање креативних способности и специфичних практичних вештина неопходних за обављање задатака у пореском и царинском пословању.
Основне струковне студије на студијском програму Порези и царина су студије првог степена. Исходи учења обухватају потребна напредна стручна знања, вештине, способности и ставове који студентима омогућавају примену у реалном пословном окружењу.
Завршетком студијског програма Порези и царина студент стиче стручни назив – струковни економиста.
За упис на студијски програм Порези и царина могу конкурисати сви кандидати са завршеном средњом школом у четворогодишњем трајању. Изузетно до почетка примене прописа који уређују општу, стручну и уметничку матуру може да се упише и лице са стеченим средњим образовањем у трогодишњем трајању. Кандидат који конкурише за упис, полаже пријемни испит из два од понуђених шест предмета: Математика, Статистика, Информатика, Социологија, Економија и Економика предузећа, а који обухватају програмске садржаје изучаване у средњој школи. Пријемни испит обухвата по 20 питања из изабраних предмета, а сваки тачан одговор вреднује се са по 1,5 бодом. Избор кандидата за упис у прву годину студија обавља се на основу резултата постигнутог на пријемном испиту и општег успеха у средњој школи (осим за кандидате са положеном општом матуром). Кандидат може освојити највише 100 бодова. Под општим успехом у средњој школи подразумева се збир просечних оцена из свих предмета у свим разредима средње школе, помножен са 2 (два). По овом основу кандидат може стећи најмање 16, а највише 40 бодова. Општи успех у средњој школи рачуна се заокруживањем на две децимале. Резултат постигнут на пријемном испиту оцењује се од 0 до 60 бодова. Кандидат који има положену општу матуру не полаже пријемни испит. Оцена коју је кандидат стекао полагањем опште матуре прерачунава се на сразмеран број бодова (максимално 60) и додаје броју бодова остварених по основу општег успеха у средњој школи (најмање 16, а највише 40 бодова), што укупно износи 100 бодова. Место на коначној ранг листи одређује да ли кандидат испуњава услове за упис у прву годину студија, као и да ли ће бити финансиран из буџета или ће сам плаћати школарину. Кандидат испуњава услов за школовање на терет буџета ако се налази на коначној ранг листи закључно са бројем одобреним за упис кандидата на терет буџета, уз услов да укупан број бодова мора бити најмање 51. Кандидат који плаћа школарину испуњава услов за упис на студијски програм ако има најмање 30 бодова, у складу са бројем одобреним за упис кандидата који плаћају школарину.
Програм основних струковних студија Порези и царина траје три године, односно шест семестара, након чијег завршетка студент остварује 180 ЕСПБ бодова. Структуру програма чине обавезни и изборни предмети, Стручна пракса 1, Стручна пракса 2, Предмет завршног рада и Завршни рад. Структура програма и режим студија омогућује сваком студенту уз обавезна двадесет и два предмета, и одабир пет изборних предмета из пет изборних корпи које садрже двоструко већи број предмета у односу на број предмета који се бира.
У првој години су заступљени следећи предмети: Основи економије, Менаџмент, Финансијско рачуноводство, Пословна информатика, Енглески језик 1, Основи маркетинга, Економика предузећа, Статистика, Пословно комуницирање и Предмет изборног блока 1 (Дигиталне вештине, Иновативност и конкурентност).
Друга година састоји се од седам обавезних предмета: Пословно право, Монетарне и јавне финансије, Е-управа, Порески систем и политика, Царински систем и политика, Енглески језик 2, Утврђивање и наплата јавних прихода, као и и два изборна: Предмет изборног блока 2 (Маркетинг у финансијским институцијама, Контрола и ревизија) и Предмет изборног блока 3 (Економија капитала и финансирање развоја, Предузетништво).
Трећа година састоји се од шест обавезних предмета: Царинско пословање, Међународно пословање, Пореско књиговодство и евиденција, Међународни транспорт, шпедиција и осигурање, Управно право, Царинска тарифа, као и два изборна Предмет изборног блока 4 (Логистика, Електронско пословање) и Предмет изборног блока 5 (Финансирање локалне самоуправе, Управљачки информациони системи).
Студијски програм Порези и царина структуиран је тако да се на првој години студентима пружају фундаментална знања из области пословне економије и макроекономије, менаџмента, маркетинга, док се на другој и трећој години студија приступа изучавању предмета који омогућују стицање знања и вештина из ужих стручних области као што су финансије, фискална економија, економија, пословно право, међународно пословање, јавно правна област, е-управа и информатика. Бодовна вредност предмета износи од 4 ЕСПБ до 7 ЕСПБ и исказана је у складу са европским системом преноса бодова.
Саставни део структуре студијског програма чине две стручне праксе које студенти обављају у другој и трећој години студија у трајању од по 90 и 120 сати, односно 3 и 4 ЕСПБ. На завршној години студија је предвиђен Завршни рад који обухвата две активности: Предмет завршног рада (6 ЕСПБ) и Завршни рад који подразумева израду и одбрану (5 ЕСПБ).
Листа обавезних и изборних предмета са оквирним садржајем наведена је у Књизи предмета која је доступна на званичној интернет страници Топличка академија струковних студија – Одсек за пословне студије Блаце.
Студије се организују као једносеместралне, са укупним оптерећењем студената у оквиру најмање 20-часовне радне недеље чиме укупан фонд активне наставе чини минимално 600 часова у току школске године. Настава се изводи применом монолошке и дијалошке методе, као и методе практичних активности, а које имају за циљ подстицање студената на перманентан рад и развијање критичког размишљања и решавања одређених проблема у оквиру пореског и царинског пословања.
Не постоје предуслови за упис појединих предмета или групе предмета.
Студент може са других студијских програма у оквиру истог степена и сродне области студија прећи на студијски програм Порези и царина преношењем ЕСПБ бодова. Студенту који је положио испит на другом студијском програму признаје се положени испит, ако предмет из којег је испит положен, по својој садржини и обиму одговара предмету који је студент уписао, што се доказује изводом из књиге предмета. Студент који тражи преношење ЕСПБ бодова прилаже Уверење о положеним испитима и извод из књиге предмета који садржи податке о положеним испитима које доставља Комисији за признавање испита, нострификацију и еквиваленцију јавних исправа. Ако предмет из којег је испит положен по својој садржини и обиму приближно одговара предмету који је студент уписао, наставник може признати испит у целини. Признавањем испита признаје се и оцена којом је студент оцењен на испиту. Број бодова признатог испита утврђује се у складу са правилима ЕСПБ.
Студијски програм има јасно дефинисану сврху и улогу у образовном систему, доступну јавности.
Сврха студијског програма Порези и царина јесте продуковање кадрова који ће усвајањем теоријско-методолошких и практичних знања бити спремни за примену и развој стручних вештина потребних за укључивање у радни процес у:
– пореској управи, филијалама и експозитурама за обрачун, контролу и наплату пореза;
– локалним пореским администрацијама (свим општинама на територији Републике Србије) за обрачун, контролу и наплату пореза за које је надлежна локална самоуправа;
– царинској управи, дирекцијама, царинарницама, царинским испоставама, рефератима и одсецима за контролу царинске робе (послови спровођења царинског поступка, обрачуна и наплате увозних и других дажбина, праћења и заштите ауторских и интелектуалних права својине; откривања царинских деликата; вођења евиденције и статистичких података о промету, увозу, извозу итд);
– управи за слободне зоне;
– шпедицијама и слободним зонама;
– предузећима која се баве увозом и извозом.
Сврха овог студијског програма је и оспособљавање студената за наставак студија на специјалистичким и мастер струковним студијама.
Напредна знања, вештине и способности стечене на овом студијском програму могу бити коришћене за обављање следећих занимања: цариник, царински саветник, царински инспектор, царински прегледач, царински сарадник, царински агент – шпедитер, царински референт, порески инспектор, порески саветник, порески сарадник, инспектор пореске полиције, порески контролор, инспектор наплате, порески рачуновођа, порезник аналитичар, порески извршитељ, инспектор за прекршајне послове, сарадник на пословима пореске евиденције, агент за клиринг, агент за шпедицију, погранични инспектор, референт за контролу пасоша, цариник, референт за акцизе.
Сврха студијског програма Порези и царина усклађена је са основним циљевима Топличке акададемије струковних студија дефинисаним у Статуту Академије, а који се односе на стално унапређење квалитета наставе, интензивирање истраживачког рада, иновационе делатности и пружања подршке студентима у њиховом академском и каријерном развоју.
Студијски програм има јасно дефинисане циљеве.
Циљ студијског програма Порези и царина је образовање струковних економиста који стичу компетенције и вештине неопходне за обављање задатака и решавање практичних проблема у пореској и царинској администрацији.
Кључни циљеви студијског програма Порези и царина су: обезбеђивање разумевања теорије и праксе међусобно повезаних научних дисциплина које омогућују спознају, боље разумевање и практично решавање проблема из домена јавних финансија, пореске и царинске политике; образовање студената за успешну примену стечених савремених теоријских и практичних знања и вештина у својој професији; укључивање студената са различитим претходним стручним оријентацијама у изучавање и примену достигнућа најсавременијих дисциплина из области јавних финансија и фискалне политике у процесу доношења пословних одлука.
Специфични циљеви студијског програма подразумевају да се кроз савремене методе наставе, самостални и тимски рад, одабир изборних предмета студентима пруже знања која ће им помоћи да: самостално раде на пословима пореског и царинског службеника; контролишу, обрачунавају и наплаћују порез; контролишу исправност пореских пријава; контролишу, прате и воде пореско књиговодство и евиденцију и пореску документацију; прате законске и остале промене у пореском књиговодству и евиденцији; обављају контролу над царинском робом; спроводе царински поступак; обрачунавају и контролишу увозне дажбине; континуирано прате технолошки развој и примену технологије кроз увођење електронских образаца у свакодневном раду; разумеју карактеристике и начин имплементације концепта електронске управе; разумеју функционисање и интерактивност система шпедиције, транспорта и осигурања; разумеју основна обележја царинског и девизног система; разумеју врсте и облике царинских и девизних послова; примењују технике у обављању девизних послова.
Циљеви студијског програма Порези и царина усклађени су са основним циљевима Топличке академије струковних студија дефинисаним у Статуту Академије који се односе на стално унапређење квалитета наставе, интензивирање истраживачког рада, иновационе делатности и пружања подршке студентима у њиховом академском и каријерном развоју.
Ради постизања постављених циљева у настави се користе монолошка и дијалошка метода, као и методе практичних активности, а које имају за циљ подстицање студената на перманентан рад и развијање критичког размишљања и решавања сложених проблема у оквиру области учења.
Циљеви студијског програма Порези и царина усклађени су са савременим и брзо променљивим захтевима тржишта рада у овој области и са захтевима НОКС-а.
Савладавањем студијског програма студент стиче опште и предметно-специфичне способности које су у функцији квалитетног обављања стручне, научне и уметничке делатности. Опис квалификације која произилази из студијског програма мора одговарати одређеном нивоу националног оквира квалификација.
Савладавањем студијског програма Порези и царина студент стиче следеће опште способности:
− анализе, синтезе и предвиђања решења и последица;
− овладавања методима, поступцима и процесима;
− примене критичког и самокритичког мишљења и приступа у раду и решавању случајева из праксе;
− примене знања и професионалних вештина у пракси, могућност самосталног и тимског рада;
− ефикасне и правилне примене царинских закона и поступака у циљу пружања професионалних и висококвалитетних услуга;
− развоја комуникационих способности и спретности, као и сарадње са ужим социјалним и међународним окружењем;
− увиђање значаја и поштовања професионалне етике.
Савладавањем студијског програма Порези и царина студент стиче следеће предметно-специфичне способности да:
– примењује царинске тарифе, пореске и царинске прописе у пракси;
– примењује захтеве међународног, регионалног и националног царинског законодавства;
– попуњава и подноси пореске и царинске пријаве електронским путем;
– препозна правне могућности, права и обавезе које произилазе из пореско управног поступка;
– прикупља локалне порезe;
– наплаћује општинске таксе и друге надокнаде из надлежности локалних самоуправа;
– прикупља документацију у пореске сврхе;
– анализира ток пореских плаћања;
– анализира податке из извода и пореских пријава;
– анализира факторе или околности који могу довести до пореских дуговања;
– саветује пореске обвезнике о питањима која се тичу примене пореза, такси и других обавезних давања у складу са регулаторним оквиром;
– пише и прима објашњења од надлежних институција о пореским питањима;
– обавља ревизију плаћања пореза за физичка и правна лица;
– анализира ризик пореских обвезника са циљем идентификације опорезивих објеката за пореску контролу;
– процени веродостојност података у пореским пријавама и извештајима;
– анализира резултате и ефикасност пореске контроле;
– примењује оптималне приступе и начине управљања у складу са царинским и пореским законодавством;
– примењује поступак плаћања царина;
– спроводи поступак царињења и мера царинске контроле;
– доноси одлуке у вези са кретањем робе преко царинске границе и применом мера царинске контроле.
Савладавањем модула Порези и царина студент стиче следећа знања, вештине, способности и ставове:
− Знања: поседује стручна знања која се односе на теорије, принципе и процесе из области пореске и царинске политике, укључујући вредновање, критичко разумевање и примену у области учења.
– Вештине: решава сложене проблеме у области пореске и царинске политике у непредвидим ситуацијама; примењује вештине успешне комуникације у интеракцији и сарадњи са другима из различитих друштвених група; користи опрему, инструменте и уређаје релевантне за област пореза и царине; даје препуруке за унапређење пословања у овиру делокруга свог рада.
– Способности и ставови: предузимљив је у решавању проблема у непредвидивим ситуацијама; води средње сложене пројекте самостално и са пуном одговорношћу; примењује етичке стандарде своје професије; организује, контролише и обучава друге за рад; анализира и вреднује једноставне концепте, моделе и принципе теорије и праксе унапређујући постојећу праксу; испољава позитиван однос према значају целоживотног учења у личном и професионалном развоју; прилагођава се променама у радном окружењу; демонстрира систематичност, аналитичност, иницијативност и води сложене послове самостално и са пуном одговорношћу.
Р. бр. | Шифра | НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ | Семестар | ЕСПБ | |
---|---|---|---|---|---|
Бр. часова | |||||
I година | |||||
I | II | ||||
1. | ПЦ0117 | Економија | 3+1 | 7 | |
2. | ПЦ1117 | Менаџмент | 2+1+1 | 7 | |
3. | ПЦ2117 | Информатика | 3+1+1 | 7 | |
4. | ПЦ3115 | Енглески језик I | 2+2 | 5 | |
5. | ПЦ4114 | Практична настава 1 | 0+1+2 | 4 | |
6. | ПЦ0127 | Квантитативне методе | 3+1+1 | 7 | |
7. | ПЦ1127 | Економика предузећа | 3+2 | 7 | |
8. | ПЦ2127 | Рачуноводство | 2+1+1 | 7 | |
9. | ПЦ3124 | Практична настава 2 | 0+1+2 | 4 | |
Изборни предмети (један од четири) | |||||
1. | ПЦ4125 | Социологија | 2+1 | 5 | |
2. | ПЦ5125 | Италијански језик | 2+1 | 5 | |
5. | ПЦ5126 | Основи права | 2+1 | 5 | |
Укупно | 20+12+8 | 60 | |||
II година | |||||
III | IV | ||||
1. | ПЦ1237 | Порески систем и политика | 2+1+1 | 6 | |
2. | ПЦ3237 | Информациони системи јавне управе | 3+1+1 | 7 | |
3. | ПЦ2236 | Маркетинг | 2+1+1 | 5 | |
4. | ПЦ0237 | Пословно право | 3+2 | 7 | |
5. | ПЦ2306 | Практична настава 3 | 0+2 | 3 | |
6. | ПЦ2247 | Енглески језик II | 2+2 | 5 | |
7. | ПЦ1246 | Царински систем и политика | 2+1+1 | 6 | |
8. | ПЦ0245 | Монетарне и јавне финансије | 2+1+1 | 6 | |
9. | ПЦ3245 | Стручна пракса 2 | 5 | ||
Изборни предмети (два од четри) | |||||
III | IV | ||||
1. | ПЦ4245 | Утврђивање и наплата јавних прихода | 2+2 | 5 | |
2. | ПЦ5245 | Пореско књиговодство и евиденција | 2+2 | 5 | |
3. | ПЦ6245 | Међународни транспорт, шпедиција и осигурање | 2+2 | 5 | |
4. | ПЦ7245 | Контрола и ревизија | 2+2 | 5 | |
Укупно | 20+15+5 | 60 | |||
III година | |||||
V | VI | ||||
1. | ПЦ0356 | Спољнотрговинско пословање | 3+1+2 | 6 | |
2. | ПЦ1355 | Енглески језик III | 2+2 | 5 | |
3. | ПЦ2356 | Пословне комуникације | 2+2 | 5 | |
4. | ПЦ2355 | Царинска тарифа | 3+1+2 | 6 | |
5. | ПЦ2365 | Стручна пракса 3 | 5 | ||
6. | ПЦ1366 | Електронско пословање | 2+1+1 | 5 | |
7. | ПЦ0365 | Финансирање локалне самоуправе | 2+1+1 | 6 | |
8. | ПЦ3310 | Завршни рад | 10 | ||
Изборни предмети (два од четири) | |||||
V | VI | ||||
1. | ПЦ7366 | Управно право | 3+1+2 | 6 | |
2. | ПЦ4366 | Царински управни поступак | 3+1+2 | 6 | |
2. | ПЦ5366 | Финансијски менаџмент | 3+1+2 | 6 | |
4. | ПЦ6366 | Царинско и девизно пословање | 3+1+2 | 6 | |
Укупно | 20+10+10 | 60 | |||